Съвместна рубрика на сп. ТЕМА и Filibe.com

 

 

Преброяване на българските музиканти
 

Краят на X-Factor е добър повод да се запитаме какво се случва с героите от музикалните формати след финалните надписи

 

 

Светослав Спасов
 

 

ПСлавин Славчев е първият случай в историята на X-Factor, когато музикалното шоу се печели от рок изпълнител, съобщи продуцентът на предаването Магърдич Халваджиян. Световна, а и българска практика е до позицията на №1 да стигат преди всичко таланти в поп жанра. Решението на българската публика да изпрати на върха 23-годишния варненец направило такова голямо впечатление на легендарния фронтмен на Deep Purple и Rainbow Джо Лин Търнър, че той по свое желание решил да дойде в България и да даде рамо на младия си колега. На заключителния концерт в понеделник Търнър изпя в дует със Славин Street of Dreams на Rainbow.
Не е ясно обаче дали новината за първия рок музикант, спечелил Х-Factor всъщност е добра. Българската версия на формата, измислен от британеца Саймън Кауъл, досега може и да не е печелена от почитател на твърдата музика. Едно по-старо музикално шоу обаче - Music Idol 2, вече бе взето от рокер. През 2008 г. Тома Здравков също прикова вниманието на гласуващите със страстното си преклонение към рока. Пред камерите Тома призна, че любимите му групи са Deep Purple, Rainbow и White Snake. След това обаче кариерата на пазарджиклията не се разви със скоростта като в една от песните на кумирите му от Deep Purple - Highway Star.
След победата в Music Idol през същата 2008 г. излезе първата авторска песен на Тома - „Герой“. По-късно тя даде заглавието на дебютния му албум. След това роденият на 24 май вокал създаде собствена банда - Тома&The Band. Постепенно тягата в китарите на групата поизчезна и Тома&The Band все по-рядко записват песни. През последните месеци музикалната рок станция Z rock все пак върти от време на време най-новия проект на групата - „Парашут“.
За лъкатушещия път на Тома призна преди дни и неговият първи продуцент (след Music Idol) Саня Армутлиева. На Славин също предстои да подпише споразумение с нейната фирма „Вирджиния рекърдс“. “За съжаление българският пазар не е особено благоприятен за рок изпълнителите - призна шефката й преди дни. - Възможностите за изява на музикантите от твърдия стил са по-малко - няма рок телевизия, преди всичко радио Z rock и в по-малка степен други две станции въртят български рок. Факт е, че към момента платформите за популяризиране на поп и рап певците са доста повече.“
Дали липсата на рок медии води до изчезването на рок динозаврите, или обратното - липсата на рок музика накара много от медиите да спрат или да се преформатират? Който и да е правилният отговор на този въпрос, резултатът е ясен - през последните години нови и нови имена се появяват главно на поп и рап сцената. Практиката показва, че не след дълго тези имена си намират място под слънцето. Класацията на New Media Lab за най-въртените БГ парчета в ефира показва, че през последната седмица на януари първата десетка има следният вид:
1. Играем с теб до края - Kristo ft. Жана Бергендорф
2. Било квот` било - Криско
3. Домино - Графа
4. Двойна игра - Alex & Vladi ft.VenZy
5. Самурай - Жана Бергендорф
6. Теб си пожелах - Ана-Мария и Богомил
7. Outta Control - Billy Hlapeto ft. Lexus
8. Захир - Ice cream
9. Въпрос на време - Venzy ft. Divna
10. Скочи над мен - Миро ft. Dim4ou
Освен че в Топ 10 има много рап и доста поп, от списъка се вижда и че голяма част от актуалните звезди на сцената са родени в ефира на музикалните риалитита. Между тях в момента очевидно най-добре се справя победителката в миналия сезон на Х-Factor Жана Бергендорф. Самата тя също призна през седмицата, че от победата си досега не е спряла да работи. „Първият ми ангажимент беше още в деня след победата във Х-Factor - разказа Бергендорф .- Вече имам записани три парчета. За мен работиха дори хора от екипа, създал британската поп сензация One Direction.”
Сравнително добре се развиват кариерите и на още няколко други участници в X-Factor. Освен победителя в първия сезон Рафи от екрана направо на сцената скочиха Михаела Филева и Ангел и Моисей. От втория сезон пък път напред вече си проправят стипендиантката на фондацията на Димитър Бербатов Ана-Мария Янакиева и рапърът Атанас Колев. Дебютният дует на Ана-Мария бе с друг участник в миналото издание на Х-Factor Богомил. Своето първо парче вече записаха и близначките Алекс и Влади.
„Х-Factor е единственото музикално шоу у нас, от което излизат звезди, които работят и имат кариера - заяви през седмицата продуцентът на формата Магърдич Халваджиян. - Дори не мога да си спомня имената на победителите в „Гласът на България“ по bTV.“
От конкурентната телевизия обаче често припомнят, че целта на тяхното шоу не е да продуцира млади таланти и че наградите при тях са преди всичко материални. От „Гласът на България“ по bTV досега също са минали три издания. В първото победи Стеляна Христова, във второто - незрящият варненец Ивайло Донков, а в третото - 17-годишната Кристина Иванова. През декември м.г. тя получи 20 000 лева, чисто нов автомобил и право да запише самостоятелен сингъл.
За разлика от “Гласът на България“ X-Factor не дава пари на ръка, но се опитва да открива нови гласове за музикалната сцена. „Ще те убия, ако не станеш звезда“ - шеговито заплашил глобалният продуцент на шоуто Саймън Кауъл първия победител у нас Рафи по време на срещата им в Лондон. Историята бе разказана от Саня Армутлиева.
Разбира се, не всички участници в музикалните формати след това продължават пътя си на голямата сцена. Някои отиват зад нея. Участниците в Х-Factor тази година пяха толкова добре вероятно защото ги подготвяха ветерани от по-старо риалити по bTV. През последните месеци вокални педагози в шоуто по „Нова” бяха финалистите в Music Idol Ясен Зердев и Преслава Мръвкова. Зердев бе наставник на момичетата, а Преслава подготвяше отбора на +25-годишните. Третият вокален педагог бе участникът в първия сезон Пламен Денчев. Именно той обучи победителя Славин.


След Х-Factor: А сега накъде

Преди дни джаз певицата Рут Колева обвини члена на журито на X-Factor и музикален продуцент Саня Армутлиева, че е октоподът на българския музикален пазар. „Накъдето и да тръгнеш, в крайна сметка стигаш до нея - поясни Рут .- Армутлиева контролира голяма част от чуждата музика и с нея оказва натиск на медиите къде, колко и кои песни да се въртят.“
Саня Армутлиева наистина е сериозен, но съвсем не е единственият играч на музикалния пазар. Компанията й „Вирджиния рекърдс“ в момента представлява каталога на гиганта Sony Music, под чиято шапка има десетки по-малки лейбъли. В списъка на най-известните имена са Вeyoncе, Sade, Justin Timberlake, Pink, Britney Spears, Shakira, Judas Priest, AC/DC и т.н. По-новите артисти са One Direction, Rita Ora, James Arthur, Leona Lewis, Adam Lambert и т.н. В беккаталога на Sony Music са и записите на легендарни артисти като Elvis Presley, Michael Jackson, Bob Dylan, Miles Davis, Whitney Houston и др.
От българските изпълнители Армутлиева представлява вече споменатите Рафи, Жана Бергендорф, Богомил, Ангел и Моисей, Атанас Колев, Ана-Мария Янакиева, както и Dexter, Pavell&Venci Venc и всички изпълнителите от X-Factor 3.
Освен Саня български музиканти продуцират още няколко компании. Една от тях е “Монте мюзик“, принадлежаща на Владимир Ампов-Графа. Сред имената, които детето на българската естрадна музика продава от сцената, са Venzy, Михаела Филева, „Акага“, Били Хлапето, Дивна, NickName, Прея и Алекс и Влади. Фирмата Stereo Room пък е собственост на певицата Мария Илиева. В момента Илиева работи с по-малко известните Криста, B.O.Y.A.N и KNAS.
Вид продуцентство предлага и компанията на рапъра Криско. ”Krisko Beats е името, с което Криско се подписва под песните, които е композирал за музикални изпълнители“ - пише в сайта на фирмата. - Krisko Beats е цялостна завършена песен, включваща музика, аранжимент и текст. Аранжиментите на музикалните произведения се изработват с най-висок клас техника и звуци, а „мастърингът” се финализира в САЩ.“ Песните, издадени досега под композицията Krisko Beats, са: Миро ft. Криско, Невена Цонева - „Слагам край“, Дивна ft. Миро, Криско - „И ти не можеш да ме спреш“ и Миро ft. Криско, Невена Цонева - „Налей, налей“.

 

 

 


Мариана Попова:

Ако България иска световна музикална звезда, трябва да си я създаде

 



Мариана, справедлива ли бе победата на Славин?
- Мисля, че той методично калкулира много стабилна фенска маса, която на финала му помогна да спечели. Отдавна твърдя, че в България основните и най-запалените потребители на музика са в рока и в попфолка. Това е интересно явление, но не е необяснимо. Всичко у нас е разположено в двете крайности. Затова беше логично да спечели Славин. България отдавна не е раждала изявена рок звезда и ми се струва, че рок феновете се мобилизираха, за да покажат на всички своето присъствие и своето мнение.
Що се отнася до представянето на Славин, смятам, че по време на целия финал той беше много нестабилен в пеенето. Отдавам го и на вълнението, все пак до него стоеше Джо Лин Търнър. Мога само да си представя какво би станало с мен, ако пеех на една сцена с любимите ми Анастейша или Лара Фабиан. Може би от вълнение нямаше да мога да изкарам дори тон. Като цяло смятам, че Славин е много интересен глас и се надявам да има добро бъдеще.

Какво очаквате да е то?
- Чака го труден път. Независимо дали ще продължи с продуцента Саня Армутлиева, или ще предпочете да се развива сам, няма да му е лесно. Той ще твори на един малък пазар. Ще трябва да организира феновете, да ги насочи в правилната посока, да направи хубави песни. Мисля, че е редно да направи съвременен рок, за да избяга от сравненията със стари идоли и стари хитове, с които хората вече започнаха да го свързват. Според мен той трябва да намери своята индивидуалност в рока.

По-лесно ли ще стане това с продуцент?
- Моят отговор не е много оптимистичен. С продуцент или сам - еднакво трудно е. Ако си сам, трябва да си адски гъвкав, да си бизнесмен, да можеш много добре да убеждаваш хора с възможности да те подкрепят и да застават зад теб. Трябва да можеш добре да се продаваш като артист. Трябва хем да съумееш да създадеш фундамент от контакти, хем да пееш добре на сцената, за да са доволни те от теб. Това го могат само много силните характери. От това, което съм видяла, мисля, че той е много добродушен, каквато съм и аз. Смятам, че е достатъчно горд, за да му е трудно да поиска пари от спонсори.
С продуцент последното не трябва да е проблем. Аз обаче продължавам да твърдя, че продуценти в България няма. Има много сбъркани понятия от рода на това какво е продуцент, какво е музикален продуцент, какво е вокален продуцент, какво е звуков продуцент. Ако се учим от световния бизнес, с един артист трябва да работи екип от поне десет добри професионалисти. Певецът само пее, всичко останало се организира от други хора. У нас обаче продуцирането се състои в това да изкараш някаква песен, която не е избрана от специалист, не е направена от специалист. Обикновено тази песен не отговаря на твоето усещане за музика и на твоята аура. Доста често се получават стилови противоречия. Мисленето на продуцента често се свежда до това да се направят едни бързи и лесни пари, при това немного. Така е на малкия пазар, няма време за дългосрочни инвестиции. Приходите се генерират от изяви по заведения, а за там някаква сериозна концепция не се мисли. Ако Славин попита мен какво да прави, ще му кажа да бяга далеч, в чужбина.

Да, но непрекъснато се говори как български артист така и не успява да пробие на чуждестранната сцена...
- Това е постоянна дискусия, в която не трябва да забравяме едно. У нас има таланти, има страхотни гласове, но е нелепо да мислим, че глобалният свят чака само нас. Там конкуренцията е жестока и тенденциите са ясни. Появата на безплатната музика в интернет изкара всички на турнета. В продажбите вече няма бизнес. Музикалната индустрия става все по-сложна. В големите звезди се инвестират милиони. Нелепо е да мислим, че някой в Щатите или във Великобритания ще ни открие просто ей така. Ако България иска музикална звезда от световна величина, трябва да я създаде сама. Държавата трябва да я направи, иначе няма кой. Ако държавата реши, че е дошло време да излезем на голямата сцена, някой артист ще се справи със задачата. Това би било голяма реклама за страната ни.
Нещата може да започнат да се променят от процента българска музика, който радиата и телевизиите излъчват. Никой не говори за това, че 80 на сто от електронните медии в страната не са българска собственост. Чуждестранните компании правят бизнес тук, печелят от реклами, тяхната цел не е да развиват националната култура. Ако никой не им каже: „Извинявайте, но има едни български артисти, които чакат на опашка да бъдат чути от българските зрители!“, те сами няма да се сетят. Поне 30 на сто от музиката в ефира трябва да е българска. Феновете няма да са против, те имат нужда от контакт със своите изпълнители. Показва го посещаемостта на концертите. Залите са пълни, въпреки че родната музика е тотално игнорирана в ефира. Медиите от години прекъсват контакта между българския артист и българския потребител на музика.

В последно време все по-отчетливо се вижда, че попфолкът губи влиянието си върху тийнейджърите. Нишата обаче като че ли не се заема от поп и рок музиката, а от рапа и по-специално от т.нар. вулгарен рап. Не пропускате ли отличен шанс?
- Щях да бъда много щастлива, ако вниманието на фенската маса се изместваше от нещо немного качествено към нещо качествено. Но не се получава така. Когато акцентът се мести от нещо некачествено към нещо още по-некачествено, това не е новина. От чалга се преминава към още по-голяма чалга, каквато е голяма част от българския рап. Прелива се от пусто в празно. Но понеже си говорим за музиката като индустрия, ще ви кажа, че тийнейджърите, които сега преместиха интереса си към рапа, не са реален потребител на музика. Това, че имаш много харесвания във Facebook и слушания в YouTube, не означава, че ще напълниш голяма зала. Когато говорим за сериозна музика и за сериозни артисти, не мисля, че трябва да причисляваме рапа към тях. От това обобщение може би трябва да изключим единствено „Ъпсурт“ и в частност вокала им Ицо Хазарта, които са съвсем друго ниво.

 

Статията се публикува със специалното разрешение на сп. Тема

 

Copyright © 2014 Nextel